Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Zamek krzyżacki przy granicy z Polską na sprzedaż

2017-02-14 Zamek krzyżacki przy granicy z Polską na sprzedaż

Władze rosyjskiego Bagrationowska leżącego tuż przy granicy z Polską wystawią na sprzedaż tamtejszy zamek krzyżacki.

Zamek krzyżacki na sprzedaż znajduje się w kilkutysięcznym przygranicznym miasteczku Bagrationowsk (pol. Iława Pruska, Iławka). Zamek zostanie wystawiony w ramach lokalnego planu prywatyzacji na lata 2017-2019. Zaoferowany zostanie na zasadzie licytacji.

Zamek krzyżacki w Bagrationowsku Yladia założył w roku 1325 roku wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln. Wokół zamku później powstała osada nazwana już w czasach pruskich Eylau.


Zamek w Bagrationowsku w 2009 roku (grafika: Wikipedia (CC))

Do końca II wojny światowej zamek przetrwał niemal w nienaruszanym stanie. Potem zamek był wykorzystywany jako magazyn. Już w latach 90. XX wieku zamek miał zostać przebudowany na hotel. Z tych planów jednakże nic nie wyszło. W 2016 roku pożar niestety zniszczył dach zamku.


(grafika: Wikipedia (CC))

W 1945 roku Bagrationowsk znajdował się pod polskim zarządem i nazywał się Iławka. Zgodnie z podziałem byłych niemieckich Prus Wschodnich między Rosję i Polskę w 1946 roku miasto jednakże przypadło Rosji i dziś wchodzi w skład Obwodu Kaliningradzkiego. Miejscowość została zasiedlona przez mieszkańców z centralnej Rosji, Białorusi, Ukrainy i terenów na Wołgą. Granica z Polską przebiega na południe od miasta na którym znajduje się przejście graniczne Bagrationowsk - Bezledy.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: