Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Zabezpieczenie ruin zamku krzyżackiego w Niemanie

2016-05-16 Zabezpieczenie ruin zamku krzyżackiego w Niemanie

Do końca 2016 roku zakończyć się mają prace konserwacyjne przy ruinach zamku krzyżackiego w Niemanie.

Ruiny wybudowanego w XIII wieku zamku w Niemanie (niem. Ragnit, pol. Ragneta) w północnej części Obwodu Kaliningradzkiego mają być wyczyszczone, wzmocnione i zabezpieczone przed dalszym rozpadem. Ruiny zamku z basztą można zabaczyć w samym centrum 12 tys. miasteczka Nieman (niem. Ragnit, pol. Ragneta), tuż przy granicy z Litwą.


Ruiny zamku w 2006 roku (grafika: Ballupoenen, Wikipedia (CC))

Do tej pory władze dosyć obojętnie podchodziły do ruin zamku. Zamek wykorzystano jako gotowy plener zdjęciowy do filmu wojennego. Podczas kręcenia filmu "Dwadzieścia dni bez wojny" w 1976 roku wysadzony został nawet mur wewnętrzny, co tylko przyśpieszyło zniszczenia.


Zamek Ragnit z miastem w 1684 roku

W 2007 roku ruiny zamku otrzymały status regionalnego dziedzictwa kultury, zaś w 2010 roku władze Obwodu przekazały kościołowi prawosławnemu.

Zamek Ragnit był jednym z najważniejszym punktów obronnym Krzyżaków w rejonie przygranicznym z Litwą i wchodził w skład łańcucha twierdz broniących państwo krzyżackie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: