Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Rosyjski ROSATOM proponuje Polsce prąd i elektrownię

2012-09-08 Rosyjski ROSATOM proponuje Polsce prąd i elektrownię

Podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy jeden z członków zarządu rosyjskiego koncernu energetycznego ROSATOM zaproponował Polsce zakup energii elektrycznej z będącej właśnie w budowie elektrowni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim.

Budowa elektrowni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim (znanej jako Baltic Nuclear Power Plant, czyli Bałtycka Elektrownia Atomowa) została rozpoczęta w lutym 2010 roku.


Budowa Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej (grafika: ROSATOM)

Produkowana tam energia elektryczna ma być przeznaczona nie tylko na potrzeby samego Obwodu, ale także na eksport. Jako możliwe kraje eksportu podaje się Polskę, Litwę i Niemcy. Elektrownia jądrowa o wartości około 6,8 mld euro powstaje około 13 km na południowy-wschód od miasta Nieman przy granicy z Litwą, nad rzeką Niemen.

Wybudowane mają być 2 reaktory dające w sumie moc 2 400 MW. Pierwszy z nich ma być oddany do użytku w 2017 roku. Drugi zaś rok później. Jeden z nich ma produkować na eksport. Możliwy jednak on będzie po budowie przyłączy energetycznych między Polską i Obwodem Kaliningradzkim. Rozważana jest budowa kabla z Kaliningradu do Elbląga.

ROSATOM chce także wziąć udział w przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: