Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Prąd dla Polski z elektrowni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim?

2013-02-01 Prąd dla Polski z elektrowni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim?

Władzie rosyjskiego Kaliningradu rozmawiają z władzami polskimi na temat budowy łącznika energetycznego między Polską i Obwodem Kaliningradzkim, aby było możliwe zaopatrywanie Polski w prąd wytwarzany w budowanej elektrowni jądrowej.

Po stronie polskiej rozmowy prowadzone są przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), firmę odpowiedzialną za przesył energii elektrycznej. Brakujący odcinek kabla przesyłowego przypada na odcinek z Kaliningradu do Elbląga.

O ile strona polska wypowiada się z rezerwą na temat łącznika to strona rosyjska jest odważniejsza. Polacy mówią, że jeszcze za wcześnie na podawanie jakichkolwiek szczegółów ewentualnego łącznika. Rosjanie zaś wskazują, że budowa łącznika musiałby być zakończona do 2016 roku, czyli do daty uruchomienia pierwszego bloku jądrowego Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej.


Budowa Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim (grafika: ROSATOM)

Przypomnijmy, że w 2012 roku podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele rosyjskiego koncernu energetycznego ROSATOM zaproponowali Polsce zakup energii elektrycznej z tejże budowanej elektrowni jądrowej lub nawet uczestnictwo w elektrowni jądrowej jako udziałowiec.

Budowa Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej (Baltic Nuclear Power Plant) w Obwodzie Kaliningradzkim została rozpoczęta w lutym 2010 roku. Produkowana w niej energia elektryczna ma być przeznaczona nie tylko na potrzeby samego Obwodu, ale także na eksport. Oprócz Polski jako potencjalnego odbiorcę wymienia się także Litwę i Niemcy. Eksport prądu do Niemiec byłby możliwy po położeniu podmorskiego kabla wzdłuż rurociągu Nord Stream.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: