Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Nowe łodzie szturmowe w Obwodzie Kaliningradzkim

2021-07-16 Nowe łodzie szturmowe w Obwodzie Kaliningradzkim

Przeznaczone do desantu i szturmu łodzie stacjonować będą w porcie na Zalewie Wiślanym, niedaleko polskiej granicy.


Łodzie BK-16 to szybkie łodzie szturmowo-desantowe (grafika: koncern Kałasznikow)

Nowe jednostki przeznaczone są do przerzutu wojsk, ich desantu na wybrzeże oraz wsparcia ogniowego. Zwalczać mogą także terroryzm lub prowadzić akcje ratownictwa morskiego. Łodzie stacjonować będą w porcie w Primorsku w Obwodzie Kaliningradzkim.


Primorsk na mapie Obwodu Kaliningradzkiego (grafika: Wikipedia (CC))

Korzystać ma z nich m.in. Specnaz, czyli rosyjskie jednostki specjalne, które w razie wojny mają działać na tyłach wroga, niszcząc jego infrastrukturę, punkty dowodzenia czy terroryzując ludność cywilną.

Łodzie uzbrajane mogą być w zależności do zadań - np. w 4 karabiny maszynowe 7,62 mm plus 2 karabiny maszynowe 12,7 mm lub granatnik 40 mm i małe rakiety Kornet. Dodatkowo stawiać one mogą miny morskie.

Łodzie mają masę 22 ton. Osiągają prędkość maksymalną 42 węzłów (około 75 km/h) i zasięg do 400 mil. Na pokład zabrać mogą 18 osób. Załogę stanowią 3 osoby.

Polskie branżowe media zajmujące się obronnością zwracają uwagę, że ze wzgledu na bliskość bazowania od granicy z Polską łodzie mogą służyć przeciwko celom znajdującym się na terytorium Polski (np. porty Trójmiasta czy Elbląga). Działać mogą na Zalewie Wiślanym i Zatoce Gdańskiej .

Jednostki zostały zbudowane w stoczni Rybińska, która należy do koncernu zbrojeniowego Kałasznikow. Wejście łodzi do służby poprzedził cykl prób fabrycznych i prób państwowych, podczas których sprawdzone zostały wszystkie systemy oraz uzbrojenie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: