Nowości  Kaliningrad  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


ObwódKaliningradzki.pl > Masowa mogiła żołnierzy niemieckich w pobliżu Mamonowa

2015-10-26 Masowa mogiła żołnierzy niemieckich w pobliżu Mamonowa

W pobliżu rosyjskiego Mamonowa, niedaleko granicy z Polską, została znaleziona zbiorowa mogiła niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

"W chwili obecnej ekshumowano szczątki." - powiedział szef ekipy poszukiwawczej Rusłan Chissamow.

Mogiła ze szczątkami 130 żołnierzy leży w pobliżu miasta Mamonowo (dawniej Heiligenbeil), położonym nad Zalewem Wiślanym. W lutym i marcu 1945 miasto to było areną zaciętych walk, pomiędzy oddziałami radzieckiego 3 Frontu Białoruskiego a niemiecką 4 Armią broniącą dostępu do przystani w Bałdze, z której prowadzono ewakuację drogą morską.


Ucieczka z Heiligenbeilu

Uderzenie Rosjan na Heiligenbeil rozpoczęło się 13 marca 1945 roku. Po zaciętych walkach 25 marca miasto zajęto. Resztki 4 Armii, które broniły tego rejonu, wycofały się w kierunku zamku Bałga nad Zalewem Wiślanym, gdzie dotarły w ciężkich bojach odwrotowych.

Dopiero 29 marca Hitler zezwolił na ewakuację resztek 4 Armii na Mierzeję Wiślaną, ale było już za późno - na brzegu nie było możliwości załadunku i przetransportowania ciężkiego sprzętu. Próbowano uratować przynajmniej ludzi. Z pomocą przyszła mgła, więc ewakuacja przebiegała sprawnie.

Po wojnie miasto Heiligenbeil miało przypaść Polsce, ale ostatecznie znalazło się w ZSRR, w Obwodzie Kaliningradzkim. W 1946 nazwę miasta zmieniono na Mamonowo, na pamiątkę dowódcy (Nikołaja Mamonowa) 331 pułku strzelców, który walczył o nie.

Znalezione ciała zostaną umieszczone na położonym na południe od miasta dużym cmentarzu żołnierzy niemieckich, dzie pochowanych jest 4700 osób.

W całym rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim jest 8 cmentarzy poległych żołnierzy Wehrmachtu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

ObwódKaliningradzki.pl na serwisach społecznościowych: