Nowości  Kaliningrad  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


ObwódKaliningradzki.pl > Mały Ruch Graniczny pozostanie nadal zawieszony

2016-08-26 Mały Ruch Graniczny pozostanie nadal zawieszony

Polacy tracą na Małym Ruchu Granicznym - twierdzą przygraniczni sprzedawcy. Zyskuje polski budżet - twierdzą nasi urzędnicy.

Przypomnijmy chronologię. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM) w Krakowie oraz szczytem NATO w Warszawie od 4 lipca 2016 roku Polska zawiesiła Mały Ruch Graniczny z Rosją (Obwód Kaliningradzki) oraz Ukrainą. Po zakończeniu ŚDM ruch ten został przywrócony z Ukrainą, zaś z Obwodem Kaliningradzkim nie wznowiono.

Jako powody niewznowienia Małego Ruchu Granicznego polskie władze podają względy bezpieczeństwa oraz to, że Polacy w Obwodzie Kaliningradzkim kupują głównie towary akcyzowe, na czym tracić ma polski Skarb Państwa.

"Po zawieszeniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim niemożliwe stały się prowokacje rosyjskie na terenie Polski." - powiedział Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Jak wskazują urzędnicy towary te są przemycane do Polski - chodzi zapewne głównie o paliwo oraz papierosy.

Zdaniem polskich władz mieszkańcy Obwodu mimo zawieszenia MRG nie zmniejszyli liczy zakupów w Polsce, zaś wydawane wizy "w ogromnym stopniu" rekompensować mają zawieszenie.

"Z tego tytułu, że Polacy kupowali w Obwodzie Kaliningradzkim te towary, do budżetu państwa nie wpłynęło aż 74 mln zł w I kwartale 2016 r." - powiedział Jakub Skiba, wiceszef MSWiA.

Innego zdania są przygraniczni sklepikarze, którzy wskazują na zmniejszone zakupy Rosjan.

Na podstawie Małego Ruchu Granicznego w 2015 roku do Polski przyjechało 1,3 mln Rosjan i 3,1 mln Polaków do Rosji. Szacuje się, że Rosjanie w ramach MRG wydali w Polsce 286 mln zł, zaś Polacy w Obowodzie 400 mln zł.

W I kwartale 2016 roku dane dla MRG były następujące:

  • 251 tys. Rosjan w Polsce wydatkujących 48 mln zł
  • 651 tys. Polaków w Obwodzie wydatkujących w Polsce 82 mln zł.

Według daych polskiej Straży Granicznej ruch naszych obywateli do Obwodu Kaliningradzkiego spadł o 82%, zaś ruch obywateli Federacji Rosyjskiej o 26%.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

ObwódKaliningradzki.pl na serwisach społecznościowych: