Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Litwa planuje płot na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

2017-01-27 Litwa planuje płot na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

Ogrodzenie wysokości 2,5 m ma mieć długość 135 km.

Płot biec ma od Vistytis (pol. Wisztyniec) niedaleko granicy z Polską do rzeki Niemen (granica biegnie dalej rzeką do Bałtyku).


Planowany przebieg ogrodzenia

Płot ma kosztować 30 mln euro. Litwini chcą, aby był sfinansowany z środków unijnych. Budowa miałaby ruszyć już wiosną i miałby się zakończyć jeszcze w 2017 roku.

Z czasem straż graniczna otrzymałby także systemy monitoringu oraz drony.

Litwini informują, że ogrodzenie ma zapobiegać przemytowi (wskazuje się na papierosy i alkohol) i rosyjskim "prowokacjom".

Obecnie większość granicy litewsko-rosyjskiej przebiega wodą - rzeką Niemen oraz jeziorami. Większość granicy jest nieogrodzona. Przebieg granicy wyznacza dziś jedynie oznakowanie i kilkunastometrowy pas ziemi. Tylko miejscami granica jest zabezpieczona przez drut kolczasty, obszary wyłączone i ogrodzenia (graniczne miejscowości, drogi).


Płot graniczy między Litwą i Rosją w miejscowości Vistytis (pol. Wisztyniec) niedaleko Polski (grafika: Tombobo, Wiki (CC))

Łotwa i Estonia, pozostałe dwa kraje bałtyckie będące zarówno w EU i NATO, także planują budowę ogrodzeń na granicy z Rosją.

Granice lądowe Litwy (1 642 km):

  • Białoruś: 677 km
  • Łotwa: 576 km
  • Polska: 104 km
  • Rosja: 273 km (Obwód Kaliningradzki)

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: