Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Kolejna platforma wiertnicza Lukoil na Bałtyku?

2016-05-16 Kolejna platforma wiertnicza Lukoil na Bałtyku?

Kaliningradzki oddział Lukoil uzyskał pozwolenie na wydobycie ropy naftowej i gazu z dna Morza Bałtyckiego.


Bałtycka platforma Lukoilu (grafika: Lukoil)

Kalinigradzka spółka-córka Lukoil-Kaliningradmorneft otrzymała prawa do wydobycie na polach naftowych D33, D29 i D41. Zostały ono odkryte w 2015 roku. Według danych firmy zasoby ropy tych polach wynoszą 25 mln ton. Dla porównania eksploatowane na Bałtyku przez Lotos Petrobaltic polskie pola naftowe B3 i B8 w polskim obszarze Morza Bałtyckiego zawierają tylko około 3-4 mln ton surowca.


Panel kontrolny platformy (grafika: Lukoil)

Lukoil działa już na Bałtyku na polu Krawtsowskoje (D6), odkrytym 1983 w roku. Od 2004 odbywa się tam wydobycie na platformie wiertniczej leżącej 22 km na zachód od Mierzeji Kurońskiej. Głębokość morza w tym miejscu wynosi 25-35 m. Wydobyta ropa pompowana jest podmorskim rurociągiem do portu Swietłyj (pol. Buda, niem. Zimmerbude), położonej na północnym brzegu Zalewu Wiślanego około 30 km na zachód od Kaliningradu.

Kompleks wydobywczy składa się z 2 platform 11 m nad powierzchnią morza. Połączone są one 70 m łącznikiem. Jedna platforma służy do mieszkania - wyposażona jest w pomieszczenia mieszkalne, lądownisko śmigłowców, jadalnię, saunę i basen. Druga służy do wydobycia.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: