Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > Elbląg z przedstawicielstwem w Kaliningradzie

2012-09-25 Elbląg z przedstawicielstwem w Kaliningradzie

W Kaliningradzie uroczyście otwarto Przedstawicielstwo Informacyjne Elbląga.

Powstało ono z inicjatywy prezydenta Elbląga oraz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. Było tez okazją do spotkania firm sektora turystycznego zarówno z Elbląga jak i Kaliningradu.


Otwarcie przedstawicielstwa Elbląga w Kaliningradzie (grafika: UM Elbląg)

"Elbląg i Kaliningrad dzieli granica państwowa, ale to widać tylko na mapie. W rzeczywistości jesteśmy bliżsi sobie, bo od lat rozwijamy kontakty. Przedstawicielstwo Informacyjne Elbląga będzie tym miejscem, gdzie mieszkańcy Kaliningradu otrzymają kompleksową wiedzę o tym, co dzieje się w naszym mieście. Tu będziemy wspólnie z Merostwem organizować spotkania ekspertów. Po raz pierwszy mieszkańcy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego mają tak ułatwione spotkania. To wszystko stało się możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu służb konsularnych, a szczególnie konsula Marka Gołkowskiego, radcy-konsula Zbigniewa Świerczyńskiego, kierownika WPHiI oraz konsula Konrada Wolińskiego." - powiedział Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele mera Kaliningradu, na czele z wicemerem Andriejem Szumilinem. Witając gości podkreślił, że otwarcie przedstawicielstwa to ważny dzień zarówno dla Kaliningradu jak i dla Elbląga.

"Rosjanie są zainteresowani szeroko pojęta współpracą, gospodarczą, turystyczną i inwestycyjną z miastem, które jest naszym najbliższym sąsiadem. Fakt obecności prezydenta Elbląga świadczy o randze dzisiejszego spotkania oraz gwarantuje realizację wspólnych koncepcji biznesowych i inwestycyjnych pomiędzy naszymi miastami." - powiedział Andriej Szumilin.

Radca Zbigniew Świerczyński stwierdził natomiast, że Elbląg jest dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego głównym miastem w kontekście turystycznym, handlowym oraz inwestycyjnym z uwagi na położenie, sferę kontaktów oraz współpracę w zakresie wykorzystania Zalewu Wiślanego.

Z prezentacjami wystąpili przedstawiciele Elbląskiego Klastra Turystycznego oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej. Mieli też szansę na bezpośrednie rozmowy z firmami sektora turystycznego w Kaliningradzie.

"Rozmawialiśmy m.in. z jednym z głównych kaliningradzkich biur turystycznych Aniuta, które jest bardzo zainteresowane współpracą z polskimi partnerami." - powiedział Bogdan Uhryn z Lokalnej Organizacji Turystycznej, zrzeszającej firmy turystyczne oraz miasta i gminy z rejonu transgranicznego.

Wicemer Andriej Szumilin poinformował, że na przełomie października i listopada Kaliningrad otworzy swoje Przedstawicielstwo Informacyjne w Elblągu. Mieścić się będzie ono w Ratuszu Staromiejskim. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie przedstawicieli małego i średniego biznesu.

"Otwarcie Przedstawicielstwa Informacyjnego Elbląga w Kaliningradzie jest pierwszym krokiem na drodze dla stworzenia w Elblągu centrum współpracy transgranicznej. Elbląg leży w samym środku rejonu objętego Małym Ruchem Granicznym, jest miastem średniej wielkości, które najbliżej sąsiaduje z Obwodem Kaliningradzkim. Miastem leżącym nad Zalewem Wiślanym posiadającym port, który współpracuje z portami Obwodu, a mały i średni biznes, który jest tak charakterystyczny dla Elbląga i Kaliningradu z roku na rok nawiązuje coraz bliższe kontakty. Obywatele Polski dostrzegają również to, że Rosja stała się w tym roku członkiem WTO, dlatego fakt ten zwiększy transparentność inwestycyjną i formalno-prawną na terenie Rosji, co niewątpliwie zachęci inwestorów do nawiązania kontaktów z partnerami z Rosji. Dlatego Elbląg ma szansę stać się pomostem między Polską a Rosją. Idąc dalej - pomostem dla polskiego biznesu w odniesieniu do Unii Celnej i Gospodarczej między Rosja, Białorusią i Kazachstanem. To tworzy potencjalny rynek 200 mln odbiorców. Elbląg zatem stanie się platformą szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej." - powiedział konsul Konrad Woliński.

Po dzisiejszym spotkaniu przedstawiciele rosyjskiego biznesu, nie tylko sektora usług turystycznych, oczekują na realizację koncepcji centrum współpracy transgranicznej w Elblągu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: