Nowości  Kaliningrad  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


ObwódKaliningradzki.pl > Droga krajowa nr 22

Droga krajowa nr 22

Droga krajowa nr 22 to polska droga prowadząca do Obwodu Kaliningradzkiego.

Przecinając Pomorze prowadzi ona aż od granicy z Niemcami w Kostrzynie na polsko-rosyjskie przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo (kierunek na Kaliningrad).

Przebiega ona w części trasą starej autostrady nazywanej Berlinką, która przed II Wojną Światową miała przebiegać z Berlina do leżącego wówczas w Prusach Wschodnich Königsbergu (obecnie Kaliningrad). Wówczas to wybudowano 2 odcinki tej trasy - dwupasmową autostradę z Berlina do Szczecina, tymczasowo jednojezdniową autostradę z Elbląga do Königsberga.

To właśnie na tym starym odcinku Berlinki z Elbląga droga krajowa nr 22 została rozbudowana do drogi ekspresowej (S22). Z racji obecnej granicy kończy jednakże swój bieg nie w Kaliningradzie, ale na granicy z Obwodem Kaliningradzkim na przejściu granicznym w Grzechotkach. Z tego przejścia do centru Kaliningradu jest 50 km rosyjską drogą P516.

Jedynie 12,2 km na odcinku Maciejewo - Grzechotki jest dwujezdniowe, pozostała cześć drogi ekspresowej S22 jest jednojezdniowa (38 km). S22 została przekazana do użytku 24 września 2008 roku.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

ObwódKaliningradzki.pl na serwisach społecznościowych: