Nowości  Obwód Kaliningradzki  Atrakcje  Noclegi    
 


Obwód Kaliningradzki > 3 lata Małego Ruchu Granicznego

2015-07-27 3 lata Małego Ruchu Granicznego

Mieszkańcy strefy przygranicznej Polski i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego korzystają z Małego Ruchu Granicznego (MRG) już 3 lata.

Umowa o Małym Ruchu Granicznym została podpisana przez Polskę i Rosję 14 grudnia 2011 roku. W życie weszła 27 lipca 2012 roku.


W ramach MRG specjalne pasy odpraw umożliwiają szybsze przekraczanie granicy (grafika: Straż Graniczna)

Mały Ruch Graniczny to umowa między Polską i Rosją dzięki której mieszkańcy strefy przygranicznej Polski mają możliwość wielokrotnego wjazdu, wyjazdu i pobytu w całym Obwodzie Kaliningradzkim. Chodzi tutaj o stałych mieszkańców:

  • województwa warmińsko-mazurskiego: miasto Elbląg, powiat elbląski, powiat braniewski, powiat lidzbarski, powiat bartoszycki, miasto Olsztyn, powiat olsztyński, powiat kętrzyński, powiat mrągowski, powiat węgorzewski, powiat giżycki, powiat gołdapski, powiat olecki,
  • województwa pomorskiego: powiat pucki, miasto Gdynia, miasto Gdańsk, miasto Sopot, powiat gdański, powiat nowodworski, powiat malborski.

Także mieszkańcy całego Obwodu mają analogiczną możliwość w Polsce, ale ograniczoną do obszaru strefy przygranicznej. Do tej pory wydano 283 563 zezwoleń dla nich. Zanotowano ponad 3,5 mln przekroczeń.

Zezwolenia na MRG wydawane było początkowo na 2 lata, a po spełnieniu określonych warunków wydawane jest na kolejne 5 lat.

W ramach MRG na drogowych przejściach granicznych miedzy Polską i Rosją wydzielone zostały specjalne pasy odpraw, umożliwiające szybsze i sprawniejsze przekraczanie granicy.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego FederacjaRosyjska.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Rosji za darmo.

Obwód Kaliningradzki na serwisach społecznościowych: